Edycja 2016

spotkania

Trzy soboty, trzy otwarte spotkania w nowej zakładowej przestrzeni. A wszystkie w różnych obszarach szeroko rozumianej kultury technicznej. Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Chcesz poznać ciekawych ludzi i spędzić kreatywnie sobotnie popołudnie? Przyjdź koniecznie!

Postapo Crafting

Czy oglądając Mad Maxa podziwiałeś zwariowane stroje postaci i sam też chciałbyś tak wyglądać? Marzy ci się pancerz rodem z Fallouta? A może po prostu chciałbyś się wyżyć drąc swoją starą kurtkę i przyklejając do niej randomowe śmieci? Jednym słowem – czy chciałbyś mieć fajne postapo ciuchy, ale nie wiesz od czego zacząć, masz dwie lewe ręce, albo nie trafisz po nitce do kłębka? Bez obaw! Weź swój szpej i dołącz do nas na postapo craftingu, a razem coś zaradzimy. Umiejętność szycia nieobowiązkowa, można zawsze użyć kleju albo gwoździ.

26.11. godz. 12.00
Prowadzący:
Bartosz „Jasion” Jasionek oraz Klub Fantastyki Druga Era sekcja postapokaliptyczna Drugi Schron

Krawiectwo

Jeśli interesujesz się krawiectwem, a boisz się sam/a zgłębić tą tematykę, to są to warsztaty dla Ciebie! Zaczniemy od zapoznania się z budową maszyny po czym przystąpimy do nauki szycia -poznamy ściegi maszynowe oraz podstawowe szwy i obręby w krawiectwie i mnóstwp innych tematów około szyciowych.

3.12.
Prowadząca: Renata Przeniczna (od lat związana z krawiectwem, prowadząca Pogotowie krawieckie, od niedawna modystka w Teatrze Wielkim. W Zakładzie odnalazła swoją kolejną pasję jaką jest – prowadzenie zajęć i dzielenie się moją wiedzą z innymi:)

Podstawy elektryki

Urwane gniazdo? Nie działa światło? Nie wiesz jak się za to wszystko zabrać? Przyjdź na spotkanie o dowiesz się wszystkiego o podstawowych pracach z prądem:)

1012.


warsztaty

Możesz wziąć udział w trzech różnych warsztatach umożliwiających zdobycie wiedzy i umiejętności technicznych z obszaru “wymierających zawodów rzemieślniczych”:

RENOWACJA STOLARKI OKIENNEJ

okno

Jeśli chcesz poznać tajniki renowacji stolarki okiennej, te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Zaczniemy od małego przeszkolenia z podstawowych zasad BHP panujących w warsztacie i przy pracy stolarza oraz maszynoznawstwa. Poznamy techniki oczyszczania drewna, uzupełniania jego ubytków oraz odpowiedniej konserwacji. Każdy, kto weźmie udział w warsztatach, będzie miał niepowtarzalną okazję odnowienia okna w nowej zakładowej przestrzeni, nadając mu drugie życie.
I grupa: 19/20.11, godz. 10.00-14.00
II grupa: 15/16.12, godz. 18.00-21.30
Prowadzący: 
Damian Brączkowski – niedawno wyprowadził się z Piły, gdzie ukończył szkołę i został członkiem wielkopolskiego cechu rzemiosł różnych, z dyplomem czeladniczym jako STOLARZ. Przybył do Poznania i trafił na zakładowy profil na FB, postanowił wpaść na chwilę, a został Zakładnikiem pełną gębą. Prócz drewna – uwielbia muzykę (uczył się w szkole muzycznej gry na perkusji i fortepianie).

RENOWACJA CEGŁY

cegly

Ćwiartki, połówki… tradycyjnie murowane ściany ceglane.Jak krok po kroku odkryć spod tynku ścianę z surowej cegły.Warsztaty przygotowane są z myślą o tych, którym marzy się odkrycie spod warstwy tynku muru ze starej cegły. Nauczymy się jak usunąć ze ściany tynk, oczyścić cegły z jego pozostałości, przygotować przestrzeń do spoinowania a następnie uzupełnimy ubytki w cegle, poznamy konserwatorskie metody scalenia kolorystycznego uzupełnień z oryginalną cegłą i nauczymy się fugowania.
26/27.11.
I GRUPA: godz. 10.00-14.00
II GRUPA: godz. 15.00-19.00
Prowadząca: 
Anna Fedak – z wykształcenia konserwator zabytków po UMK w Toruniu, po ponad 2 latach pracy w urzędzie ochrony zabytków uznała, że tylko praca przy praktycznej konserwacji daje jej prawdziwą satysfakcję. Ostatnio zajmuje się zawodowo głównie renowacją zabytkowych elewacji ceglanych.

BUDOWA PIECA DO PIZZY

piec

Tego jeszcze nie było – pierwsze w Zakładzie warsztaty z budowy pieca chlebowego do pizzy!
Na samym początku krótki wykład na temat technik wykonywanie pieców i zasad ich właściwego użytkowania, po czym wspólnie pod okiem speca zbudujemy piec, który zagości na zakładowym podwórzu i będzie wykorzystywany w ramach otwartych eventów.

 

16/17/18.12
piątek 18:00 – 21:00
sob, niedz 10:00 – 18:00